Paieška

STRAIPSNIAI, PATARIMAI > BALKONŲ PUOŠMENA.... > PETUNIJOS  

PETUNIJOS

 

PETUNIJOS

 

Natūralioje palinkoje petunija yra daugiametis augalas, pas mus auginamas kaip vienmetis, pražystantis pasėjimo metais. Rudenį įnešus petuniją į šildomas patalpas, galima ją išlaikyti kitam sezonui, taip pat ir padauginti.  Petunijos itin dažnas augalas gėlynuose, klombose, kabančiuose krepšiuose, vazose, balkonuose. Įvairiaspalviai žiedai žavi aplinkinius nuo vasaros pradžios iki pat šalnų, kartais žiedų tiek daug, kad nesimato lapų.

Ką daryti, jog šios vienmetės gėlės žydėtų gražiai ir ilgai? Gėlininkų literatūroje rašoma, jog surfinijos yra petunijų veislių serija, kurioms būdingi svyrantys stiebai ir daugybė žiedų. Anot kai kurių gėles pardavinėjančių žmonių, surfinijos yra lepesnės. Petunijoms ir surfinijoms būtina šiluma, šviesa, saulė. Nuo birželio jas galima palikti lauke ištisą parą. Jeigu didžiąją dienos dalį jūsų surfinijos ir petunijos praleis pavėsyje - mažiau žydės, nebebus tokios dekoratyvios. Šioms gėlėms reikalingas gausus laistymas. Jos mėgsta minkštą ir drungną vandenį. Petunijų ir surfinijų žemė turi būti nuolat drėgna, bet neįmirkusi. Geriausia laistyti rytais ir vakarais, kai saulė dar nepakilusi arba jau nusileidusi. Karštą vasaros dieną šias gėlės reikėtų laistyti du kartus - ryte ir vakare. Petunijos taip pat mėgsta būti apipurškiamos smulkiais vandens lašeliais (lyg kristų rūkas). Petunijos ir surfinijos - tie augalai, kuriems būtinas nuolatinis tręšimas. Petunijoms ir surfinijoms nepatinka stiprus vėjas ir ilgalaikis lietus. Tokiu oru įneškite į patalpą.  Kurį laiką petunijos ir surfinijos gali išgyventi be vandens, tačiau šis "badas" joms atsilieps, žiedai ir lapeliai leips, bus sudėtinga augalą atgaivinti. Jei petunijos ar surfinijos perdžiūvo, pabandykite skubiai gaivinti - į vonią ar didelį indą priliekite kambario temperatūros vandens (geriausiai bent parą pastovėjusio) ir įmerkite visą augalą. Palikite kelioms minutėms, tada ištraukite ir leiskite nuvarvėti. Išneškite į lauką, tačiau tik tada, kai nebekrenta tiesioginiai saulės spinduliai.

Žiedų įvairovė – begalinė, tiek vienspalvės, tiek margintos, dryžuotos, pilnavidurės.  Nužydėjusius petunijų ir surfinijų žiedus BŪTINA išskinti su koteliu, tada greičiau formuosis ir pražys nauji žiedai. Peržydėjusių žiedų pašalinimas skatina naujų pumpurų formavimasi.