Paieška

STRAIPSNIAI, PATARIMAI > BALKONŲ PUOŠMENA.... > Balkonų puošmena  

Balkonų puošmena

Atšilo orai... Dabar pats laikas gražinti bei puošti balkonus, terasas. Gegužė  - pats tas gėlių sodinimo metas. Bet kaip tinkamai tai padaryti, kad susodintos gėlės Jus kuo ilgiau džiugintų?

 Apželdinti balkonus ir terasas verta ir todėl, kad augalai ne tik puošia aplinką, pastatus, bet ir grynina orą. Na, o pražydus gėlėms balkone jausitės kaip nuosavo namo kieme – čia su draugėmis galėsite mėgautis nuostabiais žiedais ir kvapia arbata ar kava. Kad sodinimo procesas netaptų kančia, keletas  naudingų patarimų.

 Prieš sodinant augalus, lovelius ar kitus indus reikia išvalyti. Skylės jų dugnuose pridengiamos vazono šukių skeveldromis, rupiu smėliu ar keramzitu (kas tarnauja kaip drenažas). Virš drenažo galima užpilti nedidelį sluoksnį durpių, nes jos gerai sugeria vandenį ir palaiko drėgmę. Tada iki pusės lovelio pripilama žemių. Augalai iš vazonų ar dėžučių sodinami taip, kad tarp jų šaknų gniužulo liktų 20 cm tarpai. Jie užpilami žemėmis. Lovelio pakraščiuose žemė gerai apspaudžiama. Žemių paviršius turi būti 2-4 cm žemiau lovelio krašto - tada laistant vanduo nenuteka per kraštus.

Prieš sodinant gėles, vazone ar lovelyje reikia paberti akmenėlių ar molinių vazonų duženų ir tik tada pilti žemių. Jas rinkitės atsižvelgusi į augalo rūšį. Pardavėjo pasidomėkite, kokioje žemėje – derlingą su mėšlu ar lengvą su durpėmis ir smėliu – jūsų pasirinktas augalas turi augti. Ant viršaus galite užberti sluoksnį pajūryje rinktų akmenėlių – ne taip greitai išgaruos drėgmė, o liejant per kraštus nebyrės žemės. Jei negalėsite gėlių lieti reguliariai, pasirūpinkite specialiu vandens akumuliatoriumi arba į žemę įmaišykite drėgmę reguliuojančio gelio grūdelių.

 

 

Kokias tinkamas gėles pasirinkti?

 

 

Daugiausia priežiūros reikia begonijomis: joms nepatinka karštis, be to, nepakenčia drėgmės pertekliaus. O nužydėjusius surfinijų ir petunijų žiedus reikia nuskabyti. Todėl rinkitės mažiau įnoringas gėles: karštį ir sausrą pakeliančias svyrančiąsias pelargonijas, spalvingas fuksijas, kuplius serenčius, spalvingas nasturtes.


Kiekvienas augalas puikiai veši jam tinkamomis sąlygomis. Jeigu karštį ir sausrą mėgstančius augalus pasodinsite ūksmingoje ir drėgnoje vietoje, grožio iš jų nesitikėkite. Saulėtoje pusėje patartina įkurdinti skydalapes pelargonijas, leukonijas, raudonžiedžius šalavijus, vienmečius karklelius, žioveinius, godecijas. Jei gėles auginsite šiaurinėje namo pusėje, rinkitės fuksijas, serenčius, gumbines begonijas, spriges.

Vienos gėlės žydi ankstyvą pavasarį, kitos – vasarą, o trečios nuostabiais žiedais džiugina iki pirmųjų šalnų. Jei norite, kad jūsų balkone augalai žydėtų visą sezoną, loveliuose komponuokite skirtingu metu pražystančias gėles, t. y. nužydėjus vienoms, turėtų skleistis kitos. Peržydėjęs augalas bus puikus žalias fonas.

Šviesių spalvų gėlės sodinamos prieš tamsias, o šiltų spalvų – prieš šaltas. Gražiausi deriniai gaunasi komponuojant pagrindines spalvas (mėlyną su raudona, raudoną su geltona, geltoną su mėlyna arba visas tris kartu ). Gėles balkonuose geriausiai laistyti anksti ryte, prireikus ir vakare, nelaistyti dieną per karščius, nes jos šunta. Nupurkšti augalus rekomenduojama rytais. Laistyti netinkamas vanduo iš čiaupo, chloruotas. Į laistymui skirtą indą vandenį iš čiaupo reikia leisti plona srovele, kad išgaruotų dalis chloro ir vanduo gautų daugiau deguonies. Po to reiktų pusantros paros vandenį palaikyti kambaryje, kelis kartus nuėmus susidariusią ant vandens paviršiaus vos matomą plėvelę. Pamaišyti. Vandenį galima suminkštinti, pridėjus 10 l vandens 100 g gerai išvėdintų durpių. Tokį vandenį reiktų palaikyti parą, retsykiais pamaišant. Gėlės laistomos nusistovėjusiu vandeniu.

Kadangi Lietuvoje gėlių žydėjimo sezonas gana trumpas, geriau sodinti ypač gražiais žiedais žydinčias vienmetes gėles – nereikės sukti galvos, kur dėti lovelius su peržydėjusiais daugiamečiais augalais šaltymečiu. Gėlių į tamsų rūsį nenugrūsite, nes joms reikia šviesos, be to, būtina retsykiais palaistyti, nuskabyti per anksti išdygusius naujus ūglius ir pan. Tačiau žinokite, kad beveik visos vienmetės gėlės auga tik saulėtoje vietoje.

Taigi linkime Jums lakios fantazijos derinant spalvingąsias balkono kompozicijas.