Paieška

STRAIPSNIAI, PATARIMAI > EGZOTIKA AUGANTI NAMUOSE > CITRONAS arba BUDOS RANKA  

CITRONAS arba BUDOS RANKA

 

CITRONAS (Cedratas, Budos – ranka)

 

Tai citrusinis augalas, užauginantis didžiausius iš visų citrusinių, vaisius. Vaisių ilgis 12 – 40cm, vaisiaus skersmuo  8 – 28cm. Vaisiai pailgi, geltonos  kaip citrinos, retkarčiais oranžinės spalvos, turintys neįprastą ( 2,5 – 5cm) storio, bei rūgštaus arba saldžiarūgščio skonio mėsingą žievelę. Vaisiaus žievė užima didžiąją dalį.  Pats vaisius primena ranką su ilgais pirštais, dėl to jį daugely šalių vadina Budos ranka arba Budos pirštais.

Citronas labiau primena krūmą arba iki 3m. aukščio medelį. Šakos dygliuotos, dyglių ilgis ( 3-5cm.). Citrono žiedai stambūs, baltos spalvos su rausvu atspalviu. Švieži citrono vaisiai maistui nenaudojami. Iš jų gaminami cukatai, marmeladai, uogienės. Iš žievelės išgaunamas vertingas eterinis aliejus.

Namų sąlygom, citroną galima užsiauginti iš sėklų. Jos sėjamos į citrusiniams vaisiams skirtą žemę. Sudygsta per 15 – 20 dienų. Sodinukai jautrūs skersvėjams. Jo priežiūra kaip ir bet kurio citrusinio medelio. Vasarą galima išnešti pastatyti į balkoną, terasą, mansardą, ten kur nėra skersvėjų, bet užtektinai šviesos.  Žiemą citronas turi būti laikomas šviesioje šiltoje patalpoje, ne žemesnėje temperatūroje kaip 4-6 laipsniai. Citronas mėgsta drėgmę, todėl būtina jį purkšti kambario temperatūros vandeniu, bei neleisti perdžiūti. 
Iki 7-8 metų, augalą persodinti reikėtų kasmet, anksti pavasarį. Rudenį dar nesulaukus pirmųjų šalnų augalą būtina įnešti į šildomą patalpą. Augalą būtina tręšti tris kartus per mėnesį trąšomis prisotintomis azotu, fosforu ir kaliu.