Paieška

STRAIPSNIAI, PATARIMAI > NAUDINGI PATARIMAI > VEJOS PRIEŽIŪRA PAVASARĮ  

VEJOS PRIEŽIŪRA PAVASARĮ

 

Vejos priežiūra

Pagrindinės vejos savybės – lygus ir tankus paviršius. Žinoma, svarbu ir estetinis vaizdas. Pasėti veją – tai net nė pusė darbo. Pagrindinis dalykas – priežiūra.

Norint turėti gražią bei išpuoselėtą veją, reikia skirti jai didelį dėmesį ir tinkamai pasirūpinti. Pradėti reikėtų nuo ankstyvo pavasario. Pradžiuvus viršutiniam dirvos sluoksniui, reikia atlikti vejos valymą. Šiam darbui pasirinkite virbalinį vėduoklinį grėblį. Tai atlikite atsargiai, stipriai nespaudžiant, surinkite pernykščius nukritusius lapus, šakeles, nupjautos žolės likučius, bei pakelkite vejinę žolę ir piktžoles.

Veja yra gyvas organizmas, kuriam reikia oro, vandens, maistingųjų medžiagų. Be deguonies Jūsų veja badauja. Kad išspręsti šią problemą, būtinas vejos aeravimas. Aeravimo principas yra tas, kad vejoje padaromos skytutės. Pastebėta tokia aeravimo nauda vejai ir jos šaknų sistemai:

  • Deguonis patenka į šaknis ir dirvožemį, leisdamas jam "kvėpuoti"

  • Organinės trašos ir mikroelementai gauna priėjimą prie šaknų sistemos

  • Vanduo gali geriau įsigerti į dirvožemį ir pasiekti šaknų sistemą

  • Padeda išpešioti po žiemos atsiradusias nudžiūvusias žolių dalis

  • Storas, suspaustas dirvožemis atlaisvinamas ir leidžiama šaknų sistemai augti.

Yra du galimi aeravimo įrangos pasirinkimai - rankinis arba mechaninis aeratorius. Rankinis aeratorius - tai įrankis, kuriuo naudojamės atsistoję. Jis tiesiog sukuria dirvožemyje skylutes arba ištraukia dalį velėnos ir dirvožemio.

Rankiniai aeratoriai tinka darbui, bet toks darbas reikalauja daugiau laiko. Mechaninis aeratorius - tai komercinis įrankis, kurį galima nusipirkti arba išsinuomoti ir jis yra labai naudingas dedesnio ploto vejoms. Mechaniniai aeratoriai yra didesni ir sunkesni už rankinius. Jų veikimo principas panašus kaip ir žoliapjovės. Po aeravimo palikite iš dirvožemio pašalintas vejos dalis (šiaudai, gruntas) ir leiskite jiems išdžiūti. Išdžiuvusias dalis galima su grėbliu įterpti į veją. Po šienavimo dalis jų pasiskleis prie žolės šaknų ir bus puikus azoto šaltinis. Po aeravimo atsigavusi veja bus sveikesnė dėl padidėjusio oro kiekio, patenkančio į šaknis, pagerėjusios dirvožemio sudėties ir sutvirtėjusios šaknų struktūros.

 Po vedinimo veją galima patręšti kompleksinėmis vejų trąšomis. Jei vietomis veja visai sunykusi ar iššalusi tose vietose papildomai įterpkite vejos sėklų. Sekantis etapas,- vejos mulčavimas, kuris padeda išlyginti nedidelius nelygumus, uždengia apnuogintas šaknis, skatina šaknijimąsi, padidina humusingą dirvos sluoksnį, didina dirvožemio pralaidumą ir poringumą. Mulčą reikia ruošti iš durpių, derlingos žemės ir smėlio. Mulčavimo norma apie 1-2 kg mulčo 1 kv. metrui vejos. Jį patogiausia paskleisti grėbliu. Mulčiuotą veją reikia suvoluoti 70-100 kg volu. Volavimas sutankina veją, tolygiau paskirsto vejos gerinimo priemones, užlyginamos dirvožemio skylės.

Pavasarį skubėti pjauti vejos nereikėtų, leiskite ūgtelėti iki 10-12 cm aukščio. Pjaudami tik žolės viršūnes apie 2 centimetrus. Vėliau žolės pjovimo aukštis mažinamas iki vasaros lygio. Įprastai dekoratyvi ir sportinė veja pjaunama 4 cm, o kitos vejos 6 cm aukščio.

Graži, išpuoselėta veja pabrėžia dekoratyvinių augalų kompozicijų grožį. Žalia pievutė dažnai tampa įvykių centru: čia verda gyvenimas –  ilsimasi, žaidžia vaikai ir suaugusieji.   Tinkamai įrengta ir prižiūrima veja gali džiuginti mūsų akis 10 - 15 metų.

 

PAS MUS GALITE ĮSIGYTI

1.   2. 3.

1.Samanų naikiklis

2.Trąšos vejai

3.Baltųjų dobilų sėklos