Paieška

STRAIPSNIAI, PATARIMAI > NAUDINGI PATARIMAI > Kaip tinkamai pasirinkti sėklas?  

Kaip tinkamai pasirinkti sėklas?

 

Kaip tinkamai pasirinkti sėklas?

 

Prasidėjus pavasariui, sodininkai bei augalų mylėtojai, pradeda sukti galvas ką galima būtų užsiauginti šiais metais ir puola į parduotuves pirktis sėklų. Ką reikėtų padaryti pirmiausiai, tai susiplanuoti ir susirašyti kokius augalus žadate auginti šiemet. Šis sąrašas reikalingas tam, kad neprisipirktumėte bereikalingų augalų sėklų. Juk nuėjus į parduotuves akys raibsta nuo sėklų pasiūlos. 

Patartina  pirkti sėklas specializuotose parduotuvėse. Labai svarbu perskaityti etiketę. Ant pakuotės turi būti siuntos numeris, informacija apie augalo rūšį, veislę, galiojimo pabaigą.

Beicuotos sėklos yra pranašesnės už paprastas, nors jos ir brangesnės.   Beicas apsaugo nuo grybelių sporų, kurių rūšių žemėje yra labai daug, nuo supuvimo ir kitokių negerų nutikimų, kurie laukia į žemę įsėtos mažos sėklytės.

Sėklų būna labai įvairių dydžių. Stambesnes sėklas pasėti yra žymiai paprasčiau ir lengviau. O ką daryti su smulkutėmis? Tolygiai pasėti smulkias sėklas, tokias kaip morkų, petražolių, krapų yra sudėtinga, o dar sudėtingiau išravėti smulkius tankiais sudygusius siūlelius -daigelius.  Kaip besėtumėm morkų sėklas, net ir su smėliu sumaišytas, visvien pridygsta per tankiai.

Galima panaudoti vieną gudrybę:

Dvi - keturias dienas prieš sėją, 10-12 valandų pamirkyti sėklas šiltame vandenyje. Išplaukusias reikia išmesti, vandenį kelis kartus pakeisti. Nupylę vandenį, paskleidžiame sėklas ant sugeriamo ar filtrinio popieriaus, padėto ant lėkštelės, užklojame tokiu pačiu popieriumi ir dar drėgnu skudurėliu. Skudurėlį kelis kartus drėkiname, bet nepilame ant jo vandens, laikome šiltai (20-25o temperatūroje). Kai tik pamatome pirmuosius mažus daigelius, sėklas dar galime palaikyti šaldytuve, kad užsigrūdintų.    Taip paruoštas sėklas lengviau tolygiai pasėti.

Sėklos dygsta ne vienodai, sudygimo laikas:

Agurkų - po 3-7 dienų;
patisonų, aguročių ir moliūgų - po 3-10 dienų;
salotų - po 4-10 dienų;
žiedinių kopūstų - po 3-8 dienų;
baltagūžių kopūstų - po 3-10 dienų;
pomidorų - po 6-10 dienų;
paprikų - po 7-15 dienų;
baklažanų - po 5-10 dienų;
svogūnų - po 5-12 dienų;
salierų, rabarbarų - po 7-14 dienų.

Niekada nereikia prisipirkti sėklų per daug, reikia apskaičiuoti kiek maždaug jų sunaudosite per sėją. Likusios nesunaudotos sėklos gali prarasti savo daigumą iki sekančio sezono.

Trumpiausiai daigios salierų, svogūnų sėklos  1–2 metus.

Krapų sėklos daigios 2–3 metus.

Porų, petražolių, špinatų sėklos 2–4 metus.

Morkų, ankštinių pipirų, salotų sėklos 3–5 metus.

Baklažanų, burokėlių, žiedinių kopūstų, įvairių ropių sėklos 3–6 metus.

Pomidorų, moliūgų, baltagūžių kopūstų, ridikėlių sėklos 4–6 metus.

Agurkų, aguročių, patisonų, melionų, pupų, pupelių, žirnių sėklos 5–6 metus.

Gėlių sėklos išlieka daigios 2–4 metus.