Paieška

STRAIPSNIAI, PATARIMAI > NAUDINGI PATARIMAI > AGURKŲ ĮVAIROVĖ  

AGURKŲ ĮVAIROVĖ

 

„KITOKIE“ agurkai

 

Kas iš mūsų nemėgsta agurkų? Šviežutėliai traškūs agurkai ir nekaloringi, ir neapsunkina skrandžio. Tačiau jeigu valgote tik paprastus žaliuosius, skubame pradžiuginti, kad jų veislių ir rūšių – gyva galybė!

 Afrikietiški agurkai (Melotrijos)

Daržovės stebina ne tik margu raštu ir rūgščiu skoniu, bet ir savo dydžiu – agurkai užauga vos iki dviejų centimetrų ilgio.
Miniatiūrinius, vos 2 centimetrų ilgio, agurkėlius vedanti liana užauga iki 5 metrų aukščio ir 3 metrų pločio. Į arbūzus panašius vaisius auginančiam augalui yra būtina siena arba atramos. Šių agurkų nepuola ligos. Sėklas patariama sodinti į atskirus indelius, o pasibaigus pavasarinėms šalnoms - persodinti į lauką ar šiltnamį. Atšilus orams nesimato, kaip augalas auga, nes jis po žeme augina gumbą. Išlaikius šaknis per žiemą, jas pavasarį vėl galima pasodinti ir sulaukti dar didesnio derliaus.

 

Baltieji agurkai

Dydžiu ir skoniu panašūs į įprastus. Skiriasi tik balta odele. Juos reikia sodinti atokiau nuo įprastų agurkų, kad su jais nesusikryžmintų. Baltieji agurkai auginami taip pat, kaip ir mums įprastieji žalieji.

Citrininiai agurkai

Augalai, labiau panašūs į kabančias citrinas, nei į agurkus, todėl kai kuriose šalyse jį vadina - kristaliniu obuoliu. Tačiau  su citrina ar  obuoliu nieko bendro  neturi.

Stiebas  storesnis, lapai šiek tiek didesni už įprastų agurkų. Augalas gali išaugti iki  5m, todėl tokiems stambiems, masyviems augalams reiktų tvirtų atramų, kuriomis galėtų kopti. Sėti reikia tuomet, kai sėjam įprastus agurkus.Tik reikia sodinti atskirose vietose, nes šie agurkai tarpusavyje su įprastais – gali susikryžminti. Sėklas taip pat galima prieš sėją pamirkyti. Žemę reikia parinkti derlingą, minkštą, laidžią vandeniui. Dirvai nėra reiklūs, ligoms atsparūs. Vaisių skonis primena agurko, gal kiek švelnesnis. Maistui naudojami jauni. Valgomi žali, marinuoti, rauginti.

Angurija (antilinis agurkas)

Užauga iki 4 m aukščio. Karpytais lapais, vedantis gražius, dygliuotus vaisius. Žiedai smulkūs, geltoni, išsidėstę arčiau pagrindinio stiebo. Vaisiai iki 7cm  su iš savęs išaugusiais dygliukais. Galima auginti lauke, balkone, šiltnamyje. Vaisiai agurko skonio. Nors tai agurkas, tačiau galima sodinti šalia įprastų agurkų - nesusikryžmins.Vaisiai valgomi žali, marinuoti.

Superazija

Tai salotiniai agurkai iš Honkongo. Jų stiebai stori, masyvūs, nes turi išlaikyti vaisius, kurių kiekvienas gali sverti iki 4 kg. Tad vieno vaisiaus šeimynai pietums pakanka. Šie agurkai ne taip greitai auga, ne taip greitai gelsta, kaip įprasti. Didžiuliai subrendę vaisiai puikiai išlaiko šviežio agurko savybes. Šiuos agurkus itin tinka auginti tiems, kurie neturi laiko dažnai važinėti į sodus.Salotinius agurkus galima ir sodinti, ir sėti tiesiai į dirvą tuomet, kai sodinami ar sėjami įprasti agurkai. Jie auginami tiek šiltnamyje, tiek lauke. Negalima sodinti šalia kitų agurkų - susikryžmins. Šiltnamyje derlius uždera  gerokai didesnis. Iš pažiūros peraugę agurkai yra traškūs, sultingi. Jų odelę reikia nulupti, nes ji kietesnė nei įprastų agurkų.

„Kiwano“ afrikinis agurkas arba raguotasis melionas

Vienmetis, šilumamėgis, dekoratyvus augalas. Skonis šiek tiek primena agurkus, tik minkštimas skystesnis, turi ir rūgštelės, ir saldumo. Juo gardinami gėrimai, iš minkštimo gaminami desertai, verdama uogienė. Vaisiuose gausu vitamimo C, Kalio ir Magnio.

Augalas nėra atsparus šalčiui, todėl lauke sėjinukus sodiname tik praėjus pavasarinėms šalnoms. 

 

SĖKLOMIS NEPREKIAUJAME