Paieška

STRAIPSNIAI, PATARIMAI > PAVASARIO BELAUKIANT... > Eleboras baltažiedis (Helleborus niger)  

Eleboras baltažiedis (Helleborus niger)

Lietuviškai dar vadinami čėrais. Gan smulkus, 20-30 cm aukščio krūmeliai. Balti žiedai- iki 4 cm skersmens.

Labai ankstyvas, lauke pražysta dar po sniegu, tačiau gali iššalti. Galima pražydinti ir vazonėlyje, tik bus mažiau puošnus.

Pavasarį eleborus geriausia persodinti į sodą pusiau šešėlyje, nekarštoje vietoje, kur neperdžiūsta žemė. Galima sodinti po senais medžiais. Vieta paruošiama ilgam laikui, nes dažno persodinimo nemėgsta. Paruošiamos 30 cm duobutės su kompostu ir sodinami kaip buvo vazonėlyje.

Per sausras reikia laistyti.

Jei auginami lauke, žiemai reikia dengti ne nuo šalčio, o nuo sniego ir kaitrios pavasarinės saulės. Augalus galima dengti pintinėmis, dėžėmis.

Jei norite pražydinti ir kitų metų žiemą, pavasarį persodinkite į didesnį vazoną ir su juo įkaskite sode. Vasarą reikia pastoviai laistyti.

Eleborai dauginami sėklomis ir kero dalimis.

Sėklos subręsta tik apdulkinus žiedus. Sėjinukai auga lėtai. Sėjama vasaros viduryje, arba rugsėjį, į lysves arba dėžutes. Sudygsta tik pavasarį. Stratifikuotos sėklos sudygsta vienodžiau. Nestratifikuotos, pasėtos pavasarį- tik po 1-2 metų. Daigams pavojingas dirvos perdžiūvimas. Į dirvą sodinami 3-4 metų sėjinukai.

Kero dalimis galima dauginti tik kas keletą metų, nuo gerokai paaugusio eleboro. Kerai dalinami vasaros antroje pusėje- rugsėjį. Iškasami stengiantis nepažeisti šaknų. Aštriu peiliu supjaustomi taip, kad kiekviena dalis turėtų gerai išsivysčiusias šaknis ir lapus su augimo pumpuru. Į vazonėlius sodinami po vieną.