Paieška

STRAIPSNIAI, PATARIMAI > PAVASARIO BELAUKIANT... > MEDELIŲ BALINIMAS  

MEDELIŲ BALINIMAS

Dažnai sodininkams kylantis klausymas – kada balinti medelius, rudenį ar pavasarį?
Didžioji dalis specialistų teigia, kad tikrieji sodininkai medelius balina rudenį, o pavasarį balina – dailininkai.
Tačiau jeigu iš rudens nespėjote tai padaryti, tai būtina padaryti anksti pavasarį, nes kaitrūs saulės spinduliai gali pažeisti vaismedžių žievę. Nors, kaip anksčiau minėjome, specialistai rekomenduoja balinti vieną kartą - rudenį arba rudenį ir antrą kart pavasarį.
Pavasarinis balinimas tik suvėlina vaismedžių vegetaciją, nes saulės spinduliai atsispindi nuo kamienų ir šie neįšyla, vėliau pradeda tekėti sultys.

Dar vienas, dažnai kylantis klausymas – senus ar jaunus medelius balintis?
Dažniausiai saulės spinduliais nudeginama 3-8 metų amžiaus vaismedžių šakos bei kamienai. Labiausiai nukenčia žievė, esanti sniego lygyje.
Ar reikia baltinti jaunų, tik ką pasodintų medelių kamienus? Jauna žievė yra elastingesnė. Tačiau būdama lygi, ji turi mažesnę apsaugą nuo saulės. Senų medžių žievė turi atšokusias atplaišas, kurios sudaro šešėlį tikrajai žievei, todėl seno medžio kamienas nuo saulės įkaista mažiau.
Jei ant kamienų pastebėjote atsivėrusias senas žaizdas, dezinfekuokite, nes jos yra daug pavojingesnės nei naujai atsiradusios. Pastebėta, kad po žiemos ant kriaušių ir trešnių kamienų atsiradusios žaizdos užgyja tik per keletą metų.
Medelius balinkite kai yra sausa ir nėra šalnų.
Prieš balinant, metaliniu šepečiu ar grandikliu švariai nuvalykite žievės atplaišas, kerpes, samanas.
Nukritusias atplaišas surinkite ir sudeginkite, kad kenkėjai nepasklistų po sodą orui atšilus. Jeigu ant vaismedžių žievės pastebėjote įtrūkimus, juos nuvalykite iki sveikos žievės, dezinfekuokite 1 proc. vario sulfato tirpalu ir užtepkite sodo tepalu.
Įprastas balinimo būdas – naudoti gesintas kalkes, jas sumaišant su lipalu ar kitais klijų funkciją atliekančiais elementais, kad geriau prisitvirtintų prie medžio. Daugelis specialistų taip pat rekomenduoja specialius mišinius iš specializuotų parduotuvių – jų sudėtyje iškart yra lipnių medžiagų, kurių dėka balinamoji medžiaga nenusiplaus ir atliks savo funkciją.
Taip pat medelius dar galima dažyti su paprastais baltais emulsiniais dažais, praskiestais keturis kartus.